Pojawienie się w domu kota to spore wydarzenie w życiu, a jednocześnie wyzwanie. Jeszcze zanim pupil trafi pod naszą opiekę, należy pomyśleć o kociej wyprawce. Jedną z pierwszych rzeczy, w które trzeba się zaopatrzyć zdecydowanie jest kuweta. Zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących jest to sprawa bardzo ważna A wbrew pozorom – wybór nie jest łatwy. Miejsce, w którym pupil załatwia swoje potrzeby, wpływa na komfort zarówno zwierzęcia, jak i domowników. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele modeli kuwet. To, na jaką się zdecydujemy, zależy głównie od naszego budżetu i potrzeb zwierzęcia.
Pierwsza kuweta
Przed właścicielem małego kota stoi ważne zadanie, czyli nauczenie pupila zachowywania w domu czystości. Kuweta powinna spełniać kilka wymogów, aby kociak chciał z niej korzystać. Bardzo istotny jest rozmiar, gdyż zwierzę nie będzie chciało załatwiać się w zbyt małej kuwecie. Ważne jest również miejsce, w którym zostanie umieszczona. Kot nie będzie chciał się załatwiać w miejscu, w którym nie czuje się bezpiecznie i komfortowo. Większość właścicieli mruczków stawia ją w łazience, jednak należy wtedy pamiętać, aby nie umieszczać kuwety w pobliżu źródeł hałasu, czyli np. pralki czy suszarki. Kocia toaleta powinna znajdować się także w odpowiedniej odległości od misek z jedzeniem, gdyż koty nie załatwiają się pobliżu miejsca, w którym jedzą. W czasie wyboru kuwety trzeba zwrócić uwagę także na wysokość brzegów. W przypadku małych kotów ranty powinny być niskie. Jeśli kociak będzie miał problem z wejściem do swojej toalety, może się zniechęcić i zacząć załatwiać poza nią.
Kuweta otwarta
Kuwety otwarte należą do najpopularniejszych na rynku i wiele kotów woli korzystać właśnie z nich. Podczas załatwiania się zwierzę może swobodnie obserwować otoczenie, dzięki czemu czuje się pewniej. Minusem takiej kuwety jest nieprzyjemny zapach, który może roznosić się po mieszkaniu i fakt, że w czasie zakopywania, kot może wysypywać z niej żwirek. Jednak niektóre modele posiadają specjalnie przymocowaną ramkę, która zapobiega rozsypywaniu żwirku przez kota. Istnieje również opcja dokupienia dywanika lub podkładki, które zapobiegają roznoszeniu nieczystości po domu. Kuweta otwarta jest szczególnie polecana kotom dużych ras, które przez swoje rozmiary potrzebują większej przestrzeni i dla których toaleta zakryta może być niewygodna i po prostu za mała.
Kuweta zakryta
Kuwety kryte także cieszą się dużą popularnością ze względu na eliminację wspomnianych wcześniej problemów. Ich dużą zaletą jest to, że przeważnie można zamontować w nich specjalny filtr, który zapobiega roznoszeniu się nieprzyjemnego zapachu. Jednak nie wszystkie koty lubią korzystać z tego rodzaju toalet. Dla niektórych kuweta zakryta będzie niewygodna, inne mogą się za bardzo stresować w czasie korzystania z niej. Jednak mimo niechęci warto spróbować przyzwyczaić do niej pupila. Początkowo można ją ustawić ze zdjętą pokrywą, żeby zwierzę mogło się do niej przekonać i przyzwyczaić. Po jakimś czasie zakładamy pokrywę, a na końcu drzwiczki, które są najbardziej problematycznym elementem. Koty często się ich boją, co w rezultacie wywołuje u nich duży stres i niechęć do korzystania z takiej toalety. Zdarzają się sytuacje, gdy nauczenie kota korzystania z kuwety z drzwiczkami jest niemożliwe. W takim przypadku drzwiczki należy na stałe zdemontować.
Wybór odpowiedniej kuwety nie powinien być podyktowany wygodą właściciela, lecz potrzebami zwierzęcia. Jeśli kuweta zostanie źle dobrana, kot może nie chcieć się w niej załatwiać albo podczas tej czynności będzie czuł się niekomfortowo. Wybierając pierwszą kuwetę, warto wziąć pod uwagę wiek kota oraz to, jak bardzo w przyszłości urośnie. Należy również pamiętać, że w domu, w którym jest więcej niż jeden kot, powinno być więcej kocich toalet.