Rozpoczynając wspólną drogę przez życie ze szczeniakiem lub kociakiem nie zawsze myślimy o przyszłości. Powinniśmy jednak przed przyjęciem pod dach nowego domownika uświadomić sobie, że zwierzę będzie potrzebowało regularnej opieki weterynaryjnej. Oby jak najdłużej tylko profilaktycznej, czyli szczepień i kontrolnych badań. Jednak może się zdarzyć, że pupil zachoruje, a z wiekiem może wymagać także specjalistycznej opieki geriatrycznej. Jak zatem wybrać dobrą przychodnię weterynaryjną?
Zaangażowany personel to sprawa kluczowa
Założenie, że każdy weterynarz wykonuje zawód tylko z miłości do zwierząt i można mu bezwarunkowo ufać, niestety mija się z prawdą. Podobnie jak w przypadku lekarzy dla ludzi, warto zapoznać się z opiniami, jakie ma dana klinika weterynaryjna i pracujący w niej personel. Zwierzęta rzadko lubią wizyty u weterynarza, zatem tylko empatyczny i w pełni oddany swojej pracy lekarz będzie w stanie zminimalizować stres naszego pupila. Zaufanie opiekunów również jest nie bez znaczenia, bo oczekujemy rzetelnej diagnozy i właściwie dobranej kuracji. Czasami lepiej, by weterynarz szczerze przedstawił nawet trudną sytuację zdrowotną naszego podopiecznego i zobrazował możliwe rozwiązania, niż obiecywał rzeczy niemożliwe, przedłużając cierpienie zarówno zwierzęcia, jak i opiekuna.
Jak powinna być wyposażona lecznica weterynaryjna?
Nawet najlepszy weterynarz nie zdziała cudów, jeśli nie będzie dysponował odpowiednim sprzętem, lekami i narzędziami. Należy zatem przyjrzeć się, czy wybrana lecznica jest wyposażona w dobry i nowoczesny sprzęt. W szczególności sprawdzić należy, czy na terenie obiektu znajdują się gabinety zabiegowe, sala operacyjna, aparatura i sprzęt diagnostyczny, pomieszczenie do stacjonarnego leczenia i obserwacji zwierząt, poczekalnie, magazyn produktów leczniczych i środków dezynfekcyjnych oraz zaplecze sanitarne. Poza wyposażeniem, istotne są też godziny otwarcia i łatwość dojazdu do kliniki. Zwłaszcza w przypadkach nagłych, możliwość szybkiego dotarcia do lecznicy może zadecydować nawet o życiu pupila, zatem warto sprawdzić, gdzie w okolicy znajduje się lecznica całodobowa, najlepiej z zapleczem szpitalnym.
Badania laboratoryjne i diagnostyka – tylko z dobrym sprzętem!
Kolejnym pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć jest to, czy klinika weterynaryjna, do której zamierzamy przychodzić z naszym zwierzęciem śledzi nowe trendy i jest zaopatrzona w nowoczesny sprzęt. Dobrze porozmawiać z weterynarzem i dowiedzieć się, czy korzysta z oferty firmy https://weterynaria.cormay.com/, która zapewnia najnowocześniejsze rozwiązania dla weterynarii. Badania biochemiczne krwi są podstawą do postawienia przez lekarza trafnej diagnozy, a Cormay Diagnostics proponuje automatyczny analizator, który cechuje szpitalna dokładność wyników. Jest też największym polskim producentem odczynników diagnostycznych, produkuje analizatory hematologiczne oraz analizatory do badania moczu, probówki do badań próbek kału i probówki do pobierania krwi. Firma działa też aktywnie na rzecz edukacji zarówno weterynarzy, jak i opiekunów zwierząt, organizuje szkolenia i bierze udział w różnorakich targach. Czyli jednym słowem – nie stoi w miejscu i można jej zaufać.
Większa świadomość opiekunów i troska o dobrostan ich zwierząt sprawia, że lecznice weterynaryjne także starają się ciągle ulepszać posiadany sprzęt, ofertę i dokształcać personel. Aby wybrać najlepszą opiekę dla naszego czworonożnego przyjaciela warto poświęcić trochę czasu i zdecydować się na klinikę, która pozwoli naszemu pupilowi cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości.