Otyłość to poważny problem, z którym spotyka się wielu właścicieli psów. Jest to spowodowane głównie z naszej winy, gdyż po prostu przekarmiamy psa. W końcu często nie jesteśmy w stanie odmówić proszącemu o jedzenie psu. Nadwaga nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie naszemu pupilowi, ale także negatywnie wpływa na stan jego zdrowia. Dlatego też powinniśmy zacząć działać kiedy zauważymy nadwagę u psa.
Otyłość u psa – jak sobie z tym poradzić?
Otyłość występuje u psów często z naszej winy. Wielu z nas nie może znieść widoku proszącego o dodatkowe jedzenie psa. Dlatego też często ulegamy i podajemy kolejna porcję pokarmu. W dłuższej perspektywie czasu doprowadzi to właśnie do wystąpienia otyłości. Przyczyną zwiększonego apetytu u psa może być choroba. Dlatego zanim zaczniemy odchudzać psa, warto udać się do weterynarza, który oceni stan zdrowia naszego pupila. Łapczywe jedzenie może być jedną z przyczyn, przez które pies ciągle jest głodny. Działa to podobnie jak u ludzi. Zbyt szybkie jedzenie sprawia, że po krótkim czasie jesteśmy głodni. Łapczywe jedzenie występuje często u psów adoptowanych. W schroniskach psy trzymane są w grupach, co zmusza je do szybkiego spożywania pokarmów. W końcu pies, który szybciej zje swoje jedzenie może zajrzeć do miski towarzysza. Stąd też adoptowane psy często jedzą łapczywie. Zwiększa to także ryzyko zadławienia się psa, dlatego warto zacząć nad tym pracować. W sklepach zoologicznych znajdziemy specjalne miski, które mają wypustki utrudniające szybkie spożywanie pokarmów. W ten sposób pies będzie dłużej jadł.
Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić jest kupno karmy o obniżonej ilości kalorii. Pamiętajmy także, żeby podawać psu ilość karmy podaną na opakowaniu. Producenci karm dla psów współpracują ze specjalistami w celu ustalenia optymalnej dawki pożywienia. Trzymając się ilości podanej przez producenta nasz pupil powinien powoli chudnąć. Warto także podawać psu 2-3 mniejsze posiłki w ciągu dnia. Jeśli dajemy naszemu pupilowi smakołyki, to zmniejszamy ilość podawanej karmy.
Aktywność fizyczna to kolejna sprawa, o którą musimy zadbać. Otyłe psy nie lubią długich spacerów czy zabaw, gdyż nadmiar kilogramów utrudnia im aktywne spędzanie czasu. Warto stopniowo wprowadzać nowe aktywności, takie jak np. wspólne zabawy czy dłuższe spacery. Większa ilość ruchu nie tylko pomoże naszemu psu schudnąć, ale także pozytywnie wpłynie na jego organizm.
Otyłość występuje częściej u adoptowanych psów. Zwierzęta po przejściach często jedzą wszystko co dostaną, nie zwracając uwagi na to czy faktycznie są głodne. Dlatego to my jako opiekunowie musimy odpowiednio porcjować podawany pokarm. Innym błędem jest chęć wynagrodzenia psu krzywd, których zaznał. Przez to często dajemy psu aż za dużo smakołyków. Przysmaki mogą być pomocne w oswajaniu i szkoleniu psa, jednak nie możemy przesadzać z ich ilością.
Więcej ruchu, mniej karmy… sposób działania taki sam jak u człowieka